Jak kontrolować rozbicie

2009-10-18

Jak kontrolować rozbicie!


Dobre rozbicie w znacznym stopniu determinuje wynik gry w 9 i 8 bil i często wpływa na to czy masz szansę skończyć układ bil i kontynuować grę w kolejnej partii. Ale jak ważne jest twoje rozbicie? Bez wątpienia uderzenie otwierające partię to najważniejsza część każdej gry w 8 i 9 bil. A wygląda to tak prosto, prawda? Po prostu rozbić bile jednym potężnym uderzeniem, prawda? Otóż nieprawda.


Prawidłowe rozbicie jest dużo bardziej złożone niż może to dostrzec przypadkowy obserwator. Jak dobre może być twoje rozbicie skoro nie przykładasz się do każdej składowej strzału? I jak może ono być dobre skoro nie kontrolujesz białej bili tak by pozostała na środku stołu – w dobrej pozycji do kolejnego strzału. To oczywiste że najlepsi gracze podnoszą swoją skuteczność gry w 9 bil ulepszając rozbicie, a to wymaga wiedzy zasługującej na nieco uwagi i koncentracji.


Jest kilka kluczowych czynników wpływających na powtarzalne i skuteczne rozbicie.


  1. Uważnie przyglądaj się bilom podczas rozbicia. Możesz zauważyć sporadyczne ruchy w rozmieszczeniu bil, które ostatecznie wpływają na wynik rozbicia. Wolno ci sprawdzić ułożenie bil z góry. Przyjrzyj się przestrzeniom i miejscom stycznym bil, które mogą oddziaływać na przekaz energii między bilami, jak również na ich średnią prędkość i tor ruchu.

  2. Psychika jest ważna w przygotowaniu do gry. Przed rozbiciem i będąc już w pozycji uderzeniowej odpręż się, wykonaj kilka rozgrzewkowych naciągnięć, na chwilę przed wykonaniem rozbicia zatrzymaj kapkę blisko białej bili i w końcu rozbij. Oczami wyobraźni musisz widzieć dokładnie jak bila biała uderza w ściśle określony punkt mierzenia (gdy wykonujesz takie mentalne ćwiczenia przed tego typu strzałem upewnij się, że nie przeoczyłeś żadnych szczegółów w swojej kreatywnej wyobraźni… ZOBACZ właściwy tor i kontrolę białej bili. ZOBACZ jak bile w które celujesz rozlatują się i zajmują określone obszary na stole, WYOBRAŹ SOBIE jak kredujesz kij i przyjmujesz odpowiednią postawę, ZWRÓĆ UWAGĘ na najważniejsze używane przez ciebie techniki, ZOBACZ uderzenie i OBSERWUJ jak biała po rozbiciu ląduje dokładnie tam gdzie chcesz, na środku stołu bez zbicia z jakąkolwiek inną bilą dając ci ostatecznie kontrolę, która jest niezbędna w każdej pomyślnej grze).

  3. Twoja postawa – dobra postawa przy rozbiciu daje ci nie tylko odpowiednią równowagę, ale gdy ustawisz się właściwie, może ci dodać trochę szybkości, dzięki czemu będziesz mógł się skupić na kontroli białej bili. Twoje stopy powinny być szeroko rozstawione, odrobinę szerzej niż ramiona, nie za bardzo i nie za mało. To zapewni ci stabilną postawę, która przetrwa test „popchnięcia” i da ci mocniejsze i pewniejsze uderzenie. (Test popchnięcia: jeżeli ktoś może popchnąć twoje ramie zaburzając ogólną równowagę, to lepiej podnieś się i znajdź bardziej stabilną postawę). Pamiętaj by stopy ustawić pod kątem 45° do wyimaginowanej linii łączącej białą bilę z bilą szczytową (jedynka). Odpręż się. Wiesz, że lepiej widzisz środek białej bili, dzięki właściwej postawie umożliwiającej odpowiednie ustawienie głowy i dominującego oka, dokładnie nad kijem, z reguły wyżej niż podczas normalnego uderzenia. Może być ci wygodniej gdy delikatnie zegniesz oba kolana tak, że środek ciężkości przesunie się w stronę strzału i ułatwi go. Nie zamierzam zniechęcać cię proponując trenowanie na białej bili, bo stracisz tę samą kontrolę, którą próbujemy znaleźć. Nie odpychaj tylnej stopy (Niech robią to bejsboliści), Zamiast tego skoncentruj się na właściwym uderzeniu.

  4. Ustawienie białej bili. Bardzo rzadko zdarza mi się ustawiać białą bilę do rozbicia w innym miejscu niż na linii bazy. Najczęściej rozbijam z prawej strony, z linii. Zmieniam miejsce białej tylko w sytuacji gdy czuję że otwarcie gry będzie lepsze po rozbiciu z innego kąta. Jak wielu innych graczy szukam tego „cudownego miejsca”, punktu na polu bazy w którym ma znajdować się biała i który sprawi, że po rozbiciu bile pięknie się rozejdą, wpadnie jedna lub dwie bile, a idealnie skontrolowana biała zatrzyma się na środku stołu. Niezależnie od tego gdzie ustawię białą, zawsze celuje dokładnie w środek jedynki. Jeżeli chcę, żeby energia podczas rozbicia rozeszła się na wszystkie bile, potrzebne jest pełne uderzenie, jedynka uderzona z boku nie da tego efektu. Wobec tego celuję w najbliższy punkt na wyimaginowanej linii łączącej środek białej bili i jedynki, to daje mi pełne uderzenie. Są gracze, którzy lubią rozbijać z linii bardzo blisko bandy, z nadzieją że zwiększą prawdopodobieństwo wbicia jedynki do środkowej łuzy albo innej bili do łuzy narożnej. Nie jest to reguła i zależy tylko i wyłącznie od upodobań gracza. Równie dobrze sam możesz wybrać punkt z którego rozbijasz na podstawie własnych doświadczeń.

  5. Od słów do czynu. Teraz jesteś gotowy by teorię wprowadzić w życie. Wyobraź sobie linię łączącą środek białej bili ze środkiem jedynki. Przyjmij odpowiednią postawę, ręka tworząca mostek nie powinna być prosta (180 stopni), lecz delikatnie zgięta (150 stopni). Na początek ciężar ciała przesuń na tylną nogę, późniejsze przeniesienie ciężaru na wykroczną da ci więcej mocy podczas rozbicia. Nie próbuj zabić białej bili! Zamiast tego użyj tylko 75% swojej mocy i skoncentruj na precyzyjnym uderzeniu w środek jedynki. Uderz białą dokładnie w środek i trzymaj się z dala od rotacji i fałszów. Żadnego nadbiegu czy cofki, sam środek. Dzięki temu biała po pełnym kontakcie z jedynką przekaże jej całą swoją energię i odskoczy w kierunku środka stołu. Biała jakby zamiera na środku stołu, a to z reguły najlepsze miejsce by uniknąć zbicia z inną bilą i mieć dobry widok na jedynkę.

  6. Pomocna wskazówka dotycząca mierzenia przy rozbiciu. Może nie przekonuje cię uderzanie jedynki „prosto w twarz” dla uzyskania najlepszego efektu. Jeżeli chcesz być pewny, że uderzysz w jedynkę tak prosto jak to możliwe, ta wskazówka jest dla ciebie. Podczas mierzenia w jedynkę nie szukaj punktu uderzenia na środkowej wysokości, lecz u podstawy bili, w miejscu jej styku z suknem. Rezultat będzie taki sam. Wobec tego punktem mierzenia przed rozbiciem jest punkt, w którym jedynka u podstawy styka się z suknem. Po kilku udanych strzałach nabierzesz pewności rozbicia z tą techniką.

  7. Rozbijak. Niektórzy wytwórcy kijów w przeciągu ostatnich kilku lat sprzedali mnóstwo cięższych kijów amatorom, pozwalając im wierzyć że większy ciężar kija jest tym czego potrzebują do druzgocącego rozbicia. Drodzy przyjaciele, to po prostu nieprawda. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach twórcy kijów wyposażeni w nową wiedzę i logikę zmieniają swój pogląd na temat kijów do rozbijania. Większość profesjonalnych graczy preferuje rozbijaki o takiej samej wadze jak ich kij do gry, lub lżejsze. Uznali że solidna złączka kija i przedramię są w stanie sprostać silnemu uderzeniu otwierającemu, a oddzielna szczytówka używana tylko do rozbijania oszczędza kij przed utratą właściwego kształtu i precyzję uderzenia zarazem. Wszystkie te rzeczy są uwzględniane w produkcji nowoczesnych kijów do rozbijania. To nie kije pancerne o wadze 25-30 uncji dają szybkość uderzenia, lecz właśnie lekkie kije. Duży i ciężki kij spowalnia uderzenie, choć gołym okiem można tego nie dostrzec. Być może doda ci mocy, ale jest to niekontrolowana moc, więc rozbicie może być mniej precyzyjne. Pamiętaj, że uderzana bila waży tylko 6 uncji, więc uderzona nawet lekkim kijem przemieszcza się bez zarzutu. Nie uderzasz kijem wszystkich dziewięciu bil grając w dziewiątkę, ani piętnastu rozbijając w ósemkę. Wobec tego większy i cięższy nie znaczy lepszy. Zamień cięższy Rozbijak na lekki kij a przekonasz się że masz większą szybkość uderzenia i lepszą kontrolę białej bili. Te dwie rzeczy dają dużo więcej niż ciężar rozbijaka.

  8. Przenieś całą moc białej na trójkąt/ rąb. Uderz bilę szczytową solidnie „prosto w twarz”. Strzał w bok bili jest tylko marnotrawieniem energii i nie daje absolutnie nic, bez względu na to jak mocno uderzysz. Nie dość, że jest mało wydajny, to pojawia się zagrożenie utraty kontroli nad białą, a tego z pewnością nie chcesz, inaczej nie czytałbyś tego artykułu. Czy twoje rozbicie byłoby dobre gdybyś wbił nawet 4-5 bil ale pozwolił białej oblecieć cały stół i prawdopodobnie nie uzyskał dobrej pozycji na pierwszy strzał? Przyłóż się więc do swojej gry, zaczynając oczywiście od rozbicia. Kontrola jest niesamowicie ważna, stąd często mówi się (a przynajmniej powinno się mawiać): „Twoje rozbicie jest tak dobre jak kolejny strzał”.


Artykuł źródłowy: Three Draw Drills

Autor: Bob Jewett

Tłumaczyła: Ewa Pawińska