Defensywna strategia gry w ósemkę

2009-10-19

Jeżeli grając w osiem bil podejmujesz czasem walkę z graczem dużo lepszym od siebie, warto abyś poznał kilka elementów strategii obronnej, która może znacząco zwiększyć twoją szansę na wygraną. Pomocne techniki obejmują: wygranie walki o rozbicie, szybkość uderzenia, wybór grupy bil i blokowanie łuz.


Wygranie walki o rozbicie jest bardzo ważną częścią defensywnej strategii gry w 8 bil. Musisz się zmobilizować do wygrania tej walki i nie dopuszczenia przeciwnika do pierwszego rozbicia. Po wygranej walce skoncentruj się na średniej sile uderzenia otwierającego. Nie uderzaj najmocniej jak potrafisz. Chodzi o wbicie dwóch bil znajdujących się w krańcowych częściach trójkąta (tzw. Bile skrzydłowe). Dobrze by było gdyby ósemka pozostała w ścisłym otoczeniu kilku bil.


Po uwzględnieniu powyższych wskazówek zobaczysz że zgrupowanie bil pozostających na stole zadziała na Twoją korzyść. Poślij do kieszeni kilka pewnych bil. Przygotowując się do strzału zastanów się gdzie chcesz zatrzymać białą. Postaraj się znaleźć miejsce które w razie twojej pomyłki nie daje przeciwnikowi żadnego łatwego strzału. Najlepiej by było, gdyby przeciwnik po twoim chybieniu zastał na stole „snookera”.


Kolejny element gry defensywnej to siła, a właściwie delikatność uderzenia. Ten element da ci pewność że nietrafiona bila zatrzyma się blisko łuzy. Po pierwsze, gdy znów podejdziesz do stołu będziesz miał łatwy strzał. Po drugie – to, że podejdziesz do stołu jest bardziej prawdopodobne, gdy jedna z łuz jest zablokowana twoją bilą. Ten element strategii defensywnej nazywa się więc blokowaniem łuz.


I w końcu podczas gry, jeżeli spostrzeżesz, że wiele bil przeciwnika znajduje się w pobliżu jednej łuzy, spróbuj ją zablokować, posyłając tam jedną ze swoich bil. Oczywiście wskazane jest wbicie bili blokującej tak późno jak to możliwe.


Jeżeli podczas gry z lepszym przeciwnikiem wprowadzisz w życie powyższe wskazówki, Twoja szansa na wygraną znacząco wzrośnie.Artykuł źródłowy: Three Draw Drills

Autor: Bob Jewett

Tłumaczyła: Ewa Pawińska