Ćwiczenie na pozycjonowanie

2009-10-19

Trening jest bardzo ważny. Możesz znać całą teorię gry, ale to na nic jeżeli nie potrafisz wcielić jej w życie. Ćwiczenia rozwijają „pamięć mięśni” , która podnosi twoją pewność gry.


Ludzie nie trenują zwykle dlatego, że to ciężka praca. Podano tu ćwiczenie przyjemne w wykonaniu samemu lub z przyjaciółmi.


Ideą tego ćwiczenia jest wbicie trzech bil przy użyciu odpowiednich rotacji. Najpierw weź 3 dowolne bile i rozrzuć je na stole. Bile trzeba wbić od najniższego do najwyższego numeru zaczynając z białą z ręki. Pierwszy strzał jest tu najważniejszy. Po wbiciu bili o najniższym numerze musisz uzyskać idealną pozycję do kolejnego strzału. Idealną, to znaczy taką aby wbicie drugiej bili nie stanowiło problemu a wyjście na ostatnią było w miarę możliwości naturalne. Jeżeli wykonasz ćwiczenie poprawnie, nie powinieneś w nim mieć żadnego trudnego uderzenia.


Ćwiczenie należy zacząć od nowa nie tylko w przypadku chybienia, ale również w sytuacji gdy na bilę wyjdzie się ze złym kątem. Jeżeli uda się zrobić to ćwiczenie poprawnie (z właściwymi wyjściami i mając same łatwe uderzenia) 15-20 razy z rzędu, można dołożyć jedną bilę i na tych samych zasadach robić układ czterech bil.


Pierwsze wbicie powinno być łatwe i dać takie wyjście na drugą bilę, aby znów wbicie było formalnością a wyjście na bilę trzecią nie stanowiło problemu. Pozycja na trzecią bilę musi być przemyślana. Powinna gwarantować łatwe wbicie przedostatniej bili i proste wyjście na bilę czwartą. Jeżeli to ćwiczenie uda się wykonać prawidłowo (j. w.) 15-20 razy z rzędu, można podnieść poprzeczkę dokładając jeszcze jedną bilę.


Jeżeli jesteś na tyle konsekwentny i surowy wobec siebie, by zaczynać od początku, gdy będziesz miał trudny strzał albo wyjście ze złym kątem, zobaczysz że to ćwiczenie okaże się prawdziwym wyzwaniem, za to twoja gra stanie się lepsza.Artykuł źródłowy: Three Draw Drills

Autor: Bob Jewett

Tłumaczyła: Ewa Pawińska