Ćwiczenie cofki

2010-04-08

Ćwiczenie cofki

Jak dobra jest twoja cofka?

Poniżej przedstawiono kilka ćwiczeń, które pomogą ci ją ulepszyć.

Ustaw kilka bil w półokręgu wokół środkowej łuzy i wbijaj je po kolei. Białą ustawiasz na początku gdzie chcesz. Wbijane bile dobrze jest ułożyć najbliżej łuzy jak to możliwe, ale tak żeby wszystkie przechodziły. Biała nie może dotknąć żadnej bandy, a bil nie można wbijać dublem. W razie pomyłki ćwiczenie zacznij od początku.

Rysunek 1 pokazuje jak powinno się zacząć ćwiczenie. Biała porusza się jakby „zygzakiem” . Po każdym wbiciu zatrzymuje się w odległości niecałego diamentu od kolejnej bili, z bardzo niewielkim kątem lub na wprost. Ponieważ bile znajdują się blisko łuzy, nawet z uderzenia bez kąta można uzyskać dobrą pozycję na kolejny strzał, wykorzystując tolerancję łuzy. Szybko przekonasz się jakiego kąta tak naprawdę potrzebujesz. Najczęściej jest to taki kąt, że przy pełnym uderzeniu (w środek), bila ledwo wlatuje , z prawej strony łuzy.

Rysunek 1


 

To ćwiczenie jest dość stare, ale można je nieco udoskonalić. Jeżeli uda ci się wbić wszystkie bile, dołóż jeszcze jedną. Jeżeli pomylisz się, zabierz jedną bilę z półokręgu. Ćwiczeniu nadajesz wtedy charakter progresywny, dzięki czemu wiesz, na jakim jesteś etapie. Zacznij od trzech bil. Na zaliczenie powinieneś wbić 6 bez pomyłki, a pełnią szczęścia będzie wbicie dziewięciu.

Rysunek 2 przedstawia problem z jakim możesz się spotkać. Zbyt duży kąt wyrzucający nie pozwala na uzyskanie dobrej pozycji na bilę 4. Jest pewne wyjście z tej sytuacji. Spróbuj „oszukać łuzę”. Zagraj niską, miękką i bardzo delikatną cofką z dużym prawym fałszerzem. Kij musi być prowadzony bardzo poziomo. Fałszerz powinien nieco zmienić tor wbijanej bili, dzięki czemu można uderzyć ją grubiej i zyskać dobrą pozycję na kolejny strzał.

Rysunek 2


 

Rysunek 3 pokazuje przeciwny wariant tego problemu. Biała ustawiła się po złej stronie trójki, co uniemożliwia osiągnięcie pozycji na 4. Wyjściem z tej sytuacji jest ponownie … prawy fałszerz. Tym razem kij należy trochę podnieść (kąt 45°) i zagrać pół-masse. Na rysunku pokazano co powinno się stać. Ten strzał należy jednak do trick-shot’ów. Jeżeli będziesz musiał użyć tej techniki, to znaczy że twoje pozycjonowania pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

Rysunek 3

 


Rysunek 4 pozwala ci się przekonać czy lepsza jest cofka czy ścigacz. Na rycinie widać 3 bile, które należy wbić po kolei (tak jak w odmianie 9 bil). Białą ustawiasz z ręki i masz za zadanie doprowadzić ją po wbiciu jedynki na zakreskowany obszar. Wbij jedynkę 10 razy ze strony A cofką i 10 razy ze strony B top-spinem. Zapisz ile razy biała znalazła się na zakreskowanym obszarze po tych uderzeniach. Przekonasz się którą z technik masz lepiej opanowaną i która pozwala ci lepiej pozycjonować.


Rysunek 4


 


Potem ustaw jedynkę na pozycji A. Czy teraz jest sens grać cofką? W końcu ustaw jedynkę na pozycji B. Żelazna zasada bilardowa mówi: MAJĄC BIAŁĄ Z RĘKI NIGDY NIE COFAJ. Ustawienie jedynki w pozycji B ujawnia wyjątek od tej reguły.

W końcu rysunek 5 przedstawia bardzo interesujące ćwiczenie. Twoim zadaniem jest wbić trójkę i cofnąć białą tak, żeby ta wbiła dziewiątkę do łuzy X. Nie musisz tego zrobić od razu, za jednym strzałem. Białą masz z ręki. Wbij trójkę, cofnij delikatnie białą, podsuwając dziewiątkę nieznacznie w stronę łuzy X. Trójka wraca na stół, w to samo miejsce, białą znów masz do ręki. Wbij 3 i podsuń dziewiątkę jeszcze bliżej łuzy, trójka znów na stół, biała z ręki itd. Ćwiczenie jest zakończone, gdy biała cofnięta po wbiciu trójki, wbija 9 do łuzy X. Istnieją dodatkowe warianty tego ćwiczenia. Wbij dziewiątkę przy jak największej ilości podejść (rekord autora: 18), lub przy jak najmniejszej.

Rysunek 5


 

Pamiętaj aby wszystkie wymienione ćwiczenia wykonywać obustronnie – na lewo i na prawo. Wyżej wymienione ćwiczenia pomogą ci nie tylko ulepszyć technikę cofki, ale również kontrolę białej po cofnięciu. Miłej zabawy.


Artykuł źródłowy: 

Autor: Bob Jewett

Tłumaczyła: Ewa Pawińska