Szczytówka specjalna Predator czy coś innego ???

Przybysz Wojciech, 2008-02-11

 
Szczytówka specjalna , dlaczego Predator lub inne np. OB-1 albo Universalsmartshaft Tiger Vigor ...?
 Wiele osób grających zwłaszcza tych którzy zaczynają przygodę z bilardem zadaje sobie pytanie właściwie dlaczego używa się szczytówek specjalnych do kijów  bilardowych .Ci którzy decydują się na zakup mają pełną świadomość że trzeba ich używać dla lepszej precyzji gry , ale tak na prawdę nie wiedzą na czym ta lepsza jakość ma polegać. Dlaczego warto zaopatrzyć się w szczytówkę specjalną i czym różni się od zwykłej  szczytówki w normalnym kiju bilardowym.
 Po pierwsze: precyzja .Różnica między zwykłą szczytówką a specjalną jest jak między zwykłym nożem kuchennym a skalpelem chirurgicznym .
 Po drugie: główne zadanie jakie ma spełniać to wyhamowanie drgań powstających przy uderzeniu w bilę , tak by nie były przenoszone na rękojeść. Przypomina to trochę tłumik w broni palnej. Wiadomo że oddany strzał zwłaszcza  z broni dużego kalibru powoduje odrzut w ten sposób że aż podbija nam rękę. Zastosowanie tłumika nie tylko wycisza strzał ale również zmniejsza odrzut i w ten sposób możemy lepiej z niej celować.
Tak samo jest przy zastosowaniu szczytówek specjalnych, - najważniejsze to tłumienie drgań, powstałych w wyniku uderzenia w bilę. Dłoń  która trzyma rękojeść nie powinna ich odczuwać wtedy lepiej kontrolujemy uderzaną  bilę. Uderzamy w nią z większą precyzją i łatwiej osiągamy zamierzony cel. Oczywiście nie bez znaczenia są umiejętności  grającego w bilard ale jak to zwykle bywa wynalazki różnego typu są bardzo pomocne by osiągać coraz to większą doskonałość.
 Co zrobić by szczytówka mogła dobrze tłumić drgania? Na rozwiązanie  problemu pomysłów jest naprawdę wiele, wręcz niewiarygodne co potrafi skonstruować  człowiek by zamienić kawałek patyka w super precyzyjne urządzenie do gry w bilard .
 Do niedawna w produkcji szczytówek technicznych prim wiodła  słynna firma PREDATOR z USA
 można by rzec prekursor w omawianej branży. Patent predatora opiera się głównie na bardzo precyzyjnym sklejeniu szczytówki kija bilardowego z 10 kawałków cienkich listewek w kształcie trójkącików a dalej na obtoczeniu całości. Super precyzyjne sklejenie listewek i doskonała obróbka eliminuje wszelkie niepotrzebne naprężenia jakie mogą występować w szczytówkach wytoczonych z jednolitego kawałka drewna. Szczytówka klejona rozkłada drgania bardzo równomiernie i nie wpada w rezonans, co w końcowym efekcie daje nam tłumienie drgań
.
 Zachęcone patentem PREDATORA firmy produkujące kije rozpoczęły swoisty wyścig, a co za tym idzie wysyp pomysłów i patentów na tłumienie drgań.
 Prawdziwy majstersztyk zaprezentowała firma CueAndCase dla swojej szczytówki o nazwie Uniwersalsmartshaft z USA.
 Do sklejenia szczytówki użyto  już  ośmiu a nie dziesięciu trójkątnych listewek. Dodatkowo szczytówkę przecięto ok. 10 cm nad podstawą. Klejona szczytówka z podstawą została połączona ponownie za pomocą drewnianej tulei na której zainstalowano wkładkę piezoelektryczną. Błona piezoelektryczna tkwiąca w dolnej części szczytówki spełnia rolę tłumika -zamieniając drgania powstałe w wyniku uderzenia w bilę na energię elektryczną, ta z kolei wydalana jest na zewnątrz kija w postaci temperatury. Niesamowite !

 Jeszcze bardziej nowatorski patent opracowała firma OB-1 z Texasu. Drewno przygotowane na szczytówkę jest cięte na cieniutkie listewki-płaskowniki , które są sklejane podobnie jak sklejka do postaci krawędziaków .Krawędziaki są toczone na okrągło a następnie frezowane  tak by miały kształt jak  pół księżyc  w przekroju. Listewki w kształcia skleja się jedna w drugą tak by zamknęły się w okrąg. I tak powstały ze sklejenia kawałek patyka oddaje się do finalnego toczenia celem nadania mu kształtu szczytówki. Następnym nowatorskim pomysłem zastosowanym przez OB-1 jest wielowarstwowa ferulla powstała również ze sklejenia wielu warstw drewna i wycięta do postaci tulei. Całość zwieńcza  wielowarstwowa skórka. Uderzając szczytówką OB-1 w bilę w ogóle nie czujemy drgań na rękojeści, uderzenie jest jakby głuche. Dzieje się tak gdyż wszystkie drgania giną przebijając się przez kolejne  warstwy klejenia i na każdej z warstw  tracąc odrobinę swej mocy. 
 
 
 Genialnie prosty i skuteczny pomysł opatentowała firma KF-cues z Tajwanu. Szczytówka Vigor : -projektanci  i technicy sporo się napocili by przewiercić całą szczytówkę od podstawy do wylotu. W tak powstałą rurkę drewnianą firma wstrzykuje specjalną piankę termo rozkurczliwą  o silnych właściwościach klejących.
Bardzo podobna jak stosowana powszechnie w budownictwie do montażu okien. Rewelacyjnie prosty pomysł okazał się prawdziwym sukcesem firmy. Vigor  tłumi drgania  doskonale.
 Przeglądając patenty na tłumienie drgań  powstałych na skutek uderzenia w bilę za pomocą szczytówek specjalnych można by je opisywać w nieskończoność . Myślę że powyższe przykłady opisane  bardzo skrótowo wystarczą by przekonać się że warto korzystać z profesjonalnego sprzętu i niekoniecznie ograniczać się do jednej wyłącznie firmy, gdyż  porównywanie które często dokonują użytkownicy  w/w szczytówek, mające określić która z nich jest najlepsza, nie ma sensu gdyż każda z nich jest po prostu inna i do indywidualnych zdolności grającego co innego może przypasować. Właściwości sprzętu są to rzeczy których nie da się ani zważyć ani zmierzyć i a co za tym idzie ze sobą porównać .Pozostaje jedynie wypróbować.

Przybysz Wojciech
EastTradeBilliardCompany
Wszelkie prawa zastrzeżone