Profesjonalne kije bilardowe

Wojciech Przybysz , 2008-02-13

  Dobre kije bilardowe:

Jak rozpoznać, czym się charakteryzują,  co stanowi że kij jest dobry, ma długą żywotność i świetnie się spisuje.

Podchodząc do tematu, nie spodziewałem się, że jest on tak bardzo obszerny, a po kilkunastu tygodniach zbierania materiałów , uświadomiłem sobie, że jestem dopiero na samym początku ,jakby na pierwszym progu potężnej wiedzy o kijach bilardowych.

Gra w bilard, to już kilka wieków tradycji, ale największy rozkwit zaczyna się po drugiej wojnie światowej, a w miarę upływu lat staje się coraz bardziej dynamiczny. W naszym kraju, oraz w państwach dawnego układu warszawskiego, coraz bardziej upowszechnia się, wraz ze zmianami ustrojowymi po 1989 roku.

Do tej pory gra w bilard była obojętnie, milcząco a wręcz wrogo traktowana przez władze ludową jako burżuazyjna, bądź symbolizującą kulturę zgniłego zachodu, a w związku z tym, rozwój jej był skutecznie zahamowany.

Dopiero na początku lat 90-tych jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać pierwsze kluby bilardowe. Pamiętam jak dziś, prawdziwe oblężenie takiego klubu na ulicy Warszawskiej w Białymstoku, gdzie żeby zagrać na stole, trzeba było czekać godzinami. Pierwsze stoły jakie się tu pojawiły, były importowane z zachodniej europy, liche i mocno wyeksploatowane .

Olbrzymie zapotrzebowanie na sprzęt do gry, natychmiast wykorzystali krajowi producenci. Firmy bilardowe rodziły się niemal z dnia na dzień. Niektórzy właściciele firm, jak sami mówią, zaczynali w swoim garażu od remontu starych stołów sprowadzanych z zagranicy. Wraz ze wzrostem zainteresowania grą ,rosły firmy producenckie. Dziś ugruntowaną pozycję na rynku, ma co najmniej kilkunastu wytwórców stołów bilardowych.

Diametralnie inaczej przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o akcesoria, w tym przede wszystkim kije .Cała gama akcesoriów, jest po prostu importowana. Jakość tych produktów jest różna, a rozpiętość jakości i cen co za tym idzie olbrzymia .Tak też jest z kijami bilardowymi. Przeglądając oferty handlowe np. w internecie zobaczymy kije od 12-13zł do 12-13 tysięcy zł.

A więc, zadajmy sobie pytanie - czy musimy wydać olbrzymie pieniądze by wejść w posiadanie dobrego kija bilardowego? Na pewno nie. Musimy jednak dysponować przynajmniej podstawową wiedzą o tym co stanowi, że dany kij jest dobry – profesjonalny, że da nam pełną satysfakcję podczas gry.

Mimo iż zaopatrzenie w Polsce z roku na rok poprawia się, nie pomylę się wiele jeśli powiem że nadal jest słabe, a 50% sprzedawców nie wie co sprzedaje i nie potrafi powiedzieć nic na temat oferowanego towaru. Dlatego ważnym jest by kupując zawsze kierować się własnym rozumem, a nie tylko biernie słuchać co nam przekazuje sprzedawca..

Bogatym źródłem wiedzy,  również o kijach jest internet, a zwłaszcza amerykańskie forum bilardowe, które wszystkim gorąco polecam. Jedyną bariera do pokonania jest język angielski więc jeśli go nie znamy, warto np. poprosić znajomego ....

Rynek bilardowy w USA jest bardzo silny i chyba najlepiej rozwinięty na świecie, posiada wieloletnie tradycje. To w Ameryce jest większość producentów profesjonalnych kijów bilardowych takich jak McDermott, J&J America, NickVarner, J.Pechauer, Viking, Predator, Joss.......warto też pamiętać, że jeśli gdzieś piszą legendy o kijach , to tylko o amerykańskich......

......chociaż byłbym niesprawiedliwy gdybym nie dodał że wiele znakomitych kiji jest produkowanych w Chinach, uspokoję właścicieli niektórych marek takich chociażby jak popularne w Polsce Buffalo ,czy Cuetek , kije są naprawdę bardzo dobre,bo produkowane pod ścisłą kontrolą jakościową z użyciem nowoczesnych technologi i patentów, a całość produkcji jest mocno chroniona przez ich właścicieli .

Do silnej konkurencji, w produkcji profesjonalnych kijów dołączyły takie kraje jak Taiwan i Japonia. Nie ominąć też Filipin i fantastycznych kijów filipińskich, ręcznie wykonywanych i przepięknie zdobionych .Potencjalnych nabywców jednak pragnę przestrzec , by przed dokonaniem zakupu upewnili się czy dany kij nie jest zdobiony za pomocą np. skóry węża czy innych gatunków zwierząt objętych ochrona, gdyż możemy narazić się na przykra niespodziankę, kiedy to Urząd Celny zatrzyma nam sprowadzany z zagranicy kij .Świetne i piękne kije bilardowe są również produkowane w Turcji .Firma DRAGON to chyba jedyny producent w tym kraju .Podkreślić należy że wyroby tej firmy są bardzo kunsztowne i wykonane z dużą pieczołowitością .

Poza firmami produkującymi seryjnie markowe kije bilardowe ,jest wielu domorosłych wytwórców zwłaszcza w stanach zjednoczonych ,gdzie panuje prawdziwa moda na wykonywanie pojedynczych pięknie zdobionych modeli które to pochłaniają wiele tygodni pracy nim trafią do rąk nabywców .Kije te są prawdziwymi dziełami sztuki zdobniczej budzą prawdziwy zachwyt oglądających,oraz cieszą i napawają dumą ich właścicieli..

Musimy jednak pamiętać , że obok tych wszystkich znakomitych marek ,rynek zalewa morze tandety ,niewiele wartego sprzętu który mimo że ładnie wyglądana na pierwszy rzut oka , rozleci się po paru dniach, lub tygodniach , a jeśli jakiś cud ocali je przed rozsypaniem , to wygną się jak banan po kilku uderzeniach w bilę i niewiele będą nadawały się do gry nawet mało zaawansowanym graczom.


Charakterystyka. Co decyduje że dany kij bilardowy jest dobry ?

1)Po pierwsze drewno z którego wykonywana jest szczytówka nie może być suszone w suszarniach (tzn. szybkie suszenie).Suszenie powinno odbywać się w specjalnych warunkach (miejsca dobrze przewietrzone ,nie nasłonecznione a materiał odpowiednio ułożony do suszenia).Proces taki trwa od 18-24 miesięcy ,drzewo na szczytówki jest starannie wyselekcjonowane pocięte i kilkakrotnie toczone , już w trakcie trwania procesu suszenia.

2)Najlepiej nadającym się materiałem na szczytówki jest tzn. ,,Nord American Hard Rock Maple” czyli twarde drzewo klonowe z terenu północnej Ameryki.

3)Następnym istotnym czynnikiem decydującym o wysokiej jakości kija jest proces toczenia. Np. wiele firm podaje że ich kij jest toczony 7 razy, inne z kolei, że 11 razy. Co to oznacza? Otóż drzewo przygotowane na szczytówkę, jest toczone przez rzemieślnika, jeszcze w trakcie procesu suszenia, następnie ponownie odkładane do suszenia. Proces ten jest ponawiany. Same toczenie odbywa się raz w jedną raz w drugą stronę, za pomocą specjalnych narzędzi i materiałów ściernych wszystko w odpowiedniej kolejności, według zasad opracowanych przez danego producenta. Często zasady - procedura obróbki są objęte tajemnicą i z reguły firmy nie zdradzają szczegółów uciekając się do ogólników. Efektem tych zabiegów, jest to, że po przez żmudną obróbkę osiąga się nie tylko idealnie gładką powierzchnie kija, ale struktura drzewa na powierzchni zasklepia się, staje się bardziej gęsta, zbita, jakby pory materiału zostają zamknięte.

4)Na koniec procesu toczenia, szczytówka zostaje poddana procesowi nasączania jej woskiem. Najbardziej popularnym środkiem używanym w tym procesie, jest tzn:  francuski wosk. Specjalnie wyselekcjonowana substancja wosku jest bardzo delikatna, dlatego dobrze przenika w wierzchnią warstwę kija tworząc powłokę zabezpieczającą szczytówkę kija przed działaniem czynników zewnętrznych, jak wilgoć zmienne temperatury czy nasłonecznienie itp. Powyżej opisane metody wytwarzania , zapewnią że dany kij bilardowy przez długie lata będzie idealnie prosty. Niektórzy producenci doprowadzili proces toczenia do takiej perfekcji, że na swoje wyroby dają ,,gwarancję życia” tzn. gwarantują że dany kij nigdy nie wygnie się w trakcie normalnej jego eksploatacji. W przypadku gdyby doszło do wygięcia, firmy gwarantują wymianę nawet po wielu latach.

5)Następnym bardzo ważnym czynnikiem decydującym o jakości kija jest ferulla (tulejka wieńcząca szczytówkę) oraz tip (skórka odpowiednio ukształtowana i przyklejona do ferulli). W dobrych i markowych kijach klasycznym rozwiązaniem jest stosowanie ferulli z odpowiednich bardzo wytrzymałych tworzyw sztucznych. Tuleja taka, jest toczona do odpowiedniego wymiaru a od środka frezowana lub gwintowana, by lepiej złączyć się z drzewem szczytówki. Ferulla która jak ciasny pierścień obejmuje sam czubek szczytówki , ma za zadanie chronić kij przed pęknięciem bądź rozszczepieniem w momencie uderzenia kijem w bilę. Dlatego bardzo ważnym elementem jest z jakiego materiału dana tuleja została wykonana. Dobre ferulle są określane przez producentów mianem ,,high impact” tzn. odporne na silne uderzenie i zawsze są to ferulle toczone, nigdy zaś odlewane (rozwiązanie stosowane w tanich kijach celem obniżenia kosztów produkcji.)

6)Wrap - czyli rękojeść, oraz oplot znajdujący się na nim, w dobrych markowych kijach to przeważnie naturalna nić irlandzka podwójnie prasowana, nigdy syntetyczna . Chociaż niektórzy producenci używają do tego celu skórę lub wysokiej jakości materiały skóro podobne. Do wykonania rękojeści używa się rożnych gatunków wyselekcjonowanych drzew, przeważnie egzotycznych: orzecha, kakaowca ,klonu często łącząc te gatunki ze sobą w jedną całość, bądź wykonując zdobienia i wzory. Do zdobień używa się też różnych materiałów takich jak: ebonit, masy plastyczne, masy perłowe, przeróżne metale w tym szlachetne, kamienie szlachetne i małże.

7)Dobre markowe kije, zawsze mają możliwość regulacji wagi za pomocą wymiany śruby w rękojeści.

Podstawowe wady złych kijów :

Wielu producentów, odpowiadając na zapotrzebowanie dynamicznie rozwijającego się rynku bilardowego ,w celu uzyskania dużej sprzedaży decyduje się na produkcję masową i minimalizuje koszty .Sytuację taką wymuszają również handlowcy ,oraz firmy wchodzące na rynek , które chcą zaskoczyć i zdobyć klienta ceną .Minimalizacja kosztów znacząco odbija się na jakości towaru.

1)Szybkie wyginanie się nawet po kilku uderzeniach w bilę ,a niektóre kije nowe juz są krzywe.

2)Pękanie lakieru rękojeści, zwłaszcza na łączeniach drewna z ebonitem lub złączką metalową .

3)Krótka żywotność złącza skrętki kija (wyłamywanie się metalowej śruby z części drewnianej kija)

4)Odpadanie zderzaków

5)Pękanie ferulli (z uwagi na stosowanie niskiej jakości tulei odlewanych ,oraz brak dokładności w osadzaniu)

6)Pękanie drzewa (brak dokładnego selekcjonowania)

Jak dokonać dobrego wyboru:

1)Przede wszystkim marka. Jest wielu znanych lub mniej znanych producentów, którzy pracują na swoją markę i dokładają wszelkich starań by dany kij o konkretnej nazwie był dobry i spełniał oczekiwania klientów. Czasami na nazwę markę przez wiele lat pracują całe pokolenia.

2)Warto zasięgnąć opinii grających, bądź już posiadaczy profesjonalnego sprzętu. Przy obecnym dostępie do internetu nie ma najmniejszego problemu z szybkim uzyskaniem informacji, na temat jakości wyrobów preferowanego przez nas producenta. Praktycznie każdy dobry i markowy produkt z branży bilardowej jest skatalogowany i informację o nim znajdziesz w internecie za pomocą wyszukiwarek najlepiej międzynarodowych .W tym celu wpisz model i nr kija który ci się podoba, bądź który oferuje ci sprzedawca i za chwile będziesz wiedział o nim wszystko. Informację którą otrzymasz z internetu możesz skonfrontować z ofertą sprzedawcy, a przekonasz się szybko o rzetelności i przygotowaniu merytorycznym w/w .Jeśli nie znajdziesz żadnej informacji na temat danego produktu, to powiem krótko nie ryzykuj.

4)Pytaj się o warunki gwarancji jakie oferuje sprzedawca.

5)Wejdź na stronę internetową danego producenta. Dobry producent z reguły przedstawi Ci jasne i klarowne warunki sprzedaży oraz gwarancji. U niektórych producentów możesz zarejestrować nabyty produkt i korzystać z pełnej ochrony gwarancyjnej. Niektórzy producenci mają uruchomioną bezpłatną infolinie. Im te warunki są lepsze tym bardziej możesz być pewny jakości towaru.

6)Dobrym kryterium oceny jakości kijów są rankingi sprzedaży, publikowane niestety tylko w USA w fachowej prasie bilardowej. Dostęp do tych materiałów możliwy jest za pomocą internetu. Wszystkim potencjalnym nabywcom i nie tylko polecam do znudzenia amerykańskie forum bilardowe, prawdziwa i wręcz niewyczerpalna kopalnia wiedzy, a jedyną coraz mniejszą obecnie barierą jest język angielski..

Życzę mądrych i udanych wyborów , oraz wiele satysfakcji z pięknej gry jaką niewątpliwie jest bilard.

Autor: Przybysz Wojciech

Wszelkie Prawa Zastrzeżone