Zakup stołu bilardowego !

2008-09-04

Nie ważne ile masz lat, 7 czy 70,  bilard nie jest dla określonej grupy wiekowej. Niezależnie od wieku, możesz czerpać wiele radości z gry i szybko osiągnąć dobry poziom.

A przeważnie jest tak, że każdorazowo nabyta umiejętność kontroli nad bilą, daje ci mnóstwo satysfakcji, więcej niż się spodziewasz, no i wtedy już jesteś w nałogu , uzależniony od ciągłego zdobywania umiejętności i osiągania sukcesów, coraz bardziej się wciągasz i więcej umiesz, podążasz dalej i dalej …! Już panujesz nad sytuacją!

  Bilard niewątpliwie zalicza się do pozytywnych uzależnień. Uzależnień, które spowodują wiele dobrych i pożądanych objawów w twoim życiu. Przede wszystkim bilard jest grą dla ludzi kulturalnych, a więc wymusza pewne zasady i maniery dobrego zachowania ale także, uspokaja i wycisza!

  Żeby osiągnąć sukces, czerpać przyjemności i dobrze wypoczywać potrzebny jest dobry sprzęt. Niekoniecznie drogi, ale dobry. Oczywiście pewnej granicy przekroczyć się nie da. Myślę, że obecnie dolny pułap cenowy  to wydatek  minimum 4000 zł, a jak dołożymy 1500-2500 to już mamy Mercedesa w domu.

Celowo porównuję do znanej  solidnej i kulturalnej marki samochodu, gdyż bilard to specyficzna  gra, i wartburgiem pojechać się nie da.

Przez wiele lat praktyki w  branży bilardowej , jakże często od wielu osób, słyszę następujące zapytanie: Ja tam nie jestem profesjonalistą i szukam stołu tanio . Zawsze odpowiadam: lepiej w ogóle nie dokonywać zakupów , gdyż najczęściej dzieje się tak, że na lichym sprzęcie, nasza przygoda z bilardem, szybko się zakończy. Ale o tym poniżej. Dodam, że często powyższe zdanie pada ze strony tych osób, które odwiedzają naszą firmę poruszając się całkiem niezłym samochodem. Zapytuję: przecież nie jest Pan/Pani profesjonalistą to dlaczego nie jeździ wartburgiem, albo czymś  podobnym ? Odpowiedź może być jedna: w dzisiejszych czasach nie sposób poruszać się wspomnianym  wartburgiem, a na lichym sprzęcie po prostu nie da się grać.

Dobry stół bilardowy to urządzenie, które powinno spełniać pewne wymogi, aby dawało użytkownikowi prawdziwą przyjemność. Prawdziwy bilard jest to urządzenie bardzo precyzyjne, tzn. musi być perfekcyjnie wypoziomowane a płyta powinna być kamienna z tak zwanego łupka.  Dobra płyta musi być grubości co najmniej 25 mm. Przekleństwem dla gry w bilard jest stosowanie w zastępstwie płyt wiórowych meblowych lub innych wynalazków, obniżających koszt produkcji dla osiągnięcia celu pod nazwą „tani bilard”.

Wszystkim amatorom takiego sprzętu zwrócę delikatną uwagę, że kupują: taczankę do kulek, po której bile będą się turlać  łukiem na różne strony, albo skakać i łomotać z hukiem o drewniane podłoże. Ale polepszać swoich umiejętności na tym sprzęcie się nie da.

Nie wspomnę już o tak zwanych jumpach, czyli skokach, które czasem trzeba wykonać. A ponieważ są to dosyć mocne uderzenia w bilę w kierunku pionowo w dół  płyta MDF szybko  się sklepie i powgniata ,a płyta wiórowa  popęka i takowy „bilard – nie bilard” będzie nadawał się do pieca.

KORONA STOŁU I BANDY

  Korona stołu powinna być wykonana z grubego litego drewna. W stołach stylowych im twardszy materiał jest zastosowany, tym lepiej dla naszego nabytku. Np. bardzo dobrze spisują się korony dębowe. Musimy pamiętać, że korona narażona jest na uszkodzenia mechaniczne najbardziej, gdyż często trzeba się o nią oprzeć. Bila, która potrafi wypaść w czasie gry może uderzyć w koronę z dużą siłą. Korona, która wykonana jest z delikatnego materiału, np. , sosny, buku, brzozy, po takim uderzeniu będzie po prostu wgnieciona. Musimy pamiętać, że często będziemy opierać się o stół, a nawet na nim przysiadać. Nasze ubranie – pełne zamków, cekinów i różnych innych modnych rzeczy może pozostawić na mało odpornym drzewie liczne ślady i po jakimś czasie nasz „tani bilard” będzie wyglądał jak zdezelowany.

Bardzo dobrze spisują się korony pokryte tak zwanym postformingiem czyli twardą, spieczoną okleiną odporną na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jest to rozwiązanie mające zastosowanie najczęściej w stołach sportowych – profesjonalnych, bądź w klasycznych barowych stołach żetonowych . Jak pisałem wyżej korona powinna być wykonana najlepiej z twardego litego drewna, klejonego wzdłuż z kilku kawałków, a klejona, by odporna była na tzw. wypaczenie, Dlaczego z litego drewna ? Otóż dlatego, że powinna być bardzo mocna, gdyż to do niej właśnie przyklejone są tzw. gumowe bandy od których odbijają się bile.  Podpora bandy musi być solidna, żeby nie powstawały drgania po uderzeniu , a bila mogła odbijać się bez przeszkód, zawsze równomiernie.

Fatalnym rozwiązaniem jest stosowanie tzw. wypełniaczy – udawaczy drewna przez producentów celem obniżenia ceny produktu (znowu płyta wiórowa lub mdf ). Dlaczego płyta nie?

-po pierwsze korona powinna być przykręcona 18 śrubami do płyty stołu, bądź do konstrukcji nośnej, przykręcona z dużą siłą, gdyż to od niej odbijają się bile. Przez cały żywot stołu tzw. banda przyjmie na siebie tysiące uderzeń. Zastanówmy się, czy płyta wiórowa jest w stanie wytrzymać na dłuższym dystansie. Nie, gdyż śruby: drewno- wkręty po pewnym czasie nie wytrzymają tylu drgań i zerwą słaby gwint w płycie . Owszem bila dalej będzie odbijać się od bandy, ale już z klekotem (efekt buczenia) i żadna przyjemność z gry, gdyż już nie będziemy w stanie kontrolować bili odbitej od rozhuśtanej korony. Poza tym tzw. płyta wiórowa nie jest odporna na wilgoć, zmianę temperatury, itp. Wylanie się jakiegokolwiek płynu, co w praktyce czasem się zdarza, chodź nie powinno, nie uchroni stołu przed nasiąknięciem, po czym, po jakimś czasie płyta puchnie i taki mebel do niczego  już się nie nadaje. Należy dodać  chociaż by ze względów konstrukcyjnych w/w materiały nie powinno być stosowane, gdyż sama waga płyty kamiennej to 200- 250 kg i więcej, a płyta meblowa czy MDF jako materiał konstrukcyjny jest słaba i mało odporna na przełamania, więc nie nadaje się do dźwigania  dużych ciężarów. Ale czegóż się nie robi, żeby „tanio”. Kupując stół  musimy też uważać, gdyż często nam się wydaje, że kupujemy stół drewniany, a później, po czasie okazuje się, że otrzymaliśmy wyrób z płyty wiórowej który wygląda jak drewniany, a jest tylko  tylko pokryty cieniutką okleiną drewnianą . Dlatego zachęcam do zadawania pytań producentom i importerom z czego tak naprawdę wykonany jest ich mebel . Czy nie jest to przypadkiem „przeklęta” w ogóle nie nadająca się do budowy stołu płyta wiórowa?

SUKNO : warto zapytać się sprzedawcy, jakie sukno jest na stole. Dobre gatunkowo sukno powinno posiadać certyfikat jednej lub więcej Międzynarodowej Federacji Bilardowej. Sukno takie z reguły jest specjalnie wyprodukowane do gry w bilard, posiada specjalny skład i właściwości. Jest trochę droższe, ale w zamian otrzymamy lepszą jakość gry – dłuższą żywotność tkaniny. Poza tym na dobrej tkaninie nie pozostają tzw. białe plamy powstałe w trakcie gry, charakterystyczne dla tkanin niskiej jakości. Polega to na tym, że uderzona z dużą siłą bila startuje z dużą prędkością na skutek tarcia ,a sukno wytwarza dużą temperaturę – powyżej 200 stopni C w punkcie startu. Właśnie w punkcie startu następuje tzw. przypalanie – , przyprasowanie sukna o bilę. Innymi słowy tkanina szybciej się niszczy. Dobre specjalne przygotowane do gry sukno jest odporne na powyższe zjawisko, gdyż producenci różnymi sposobami, przy zastosowaniu specjalnych dodatków do tkaniny oraz nowoczesnych technologii, potrafili uporać się z tzw. białymi plamami. Uniknięcie efektu białych plam zależy również od stosowania wysokiej jakości bil. Słabej jakości bile pod wpływem temperatury zostawiają wierzchnią stopioną warstwę powiększając efekt białych plan.

Wierzę, że powyższe skrótowo zawarte informacje pomogą Państwu w dokonaniu właściwego wyboru w zakupie właściwego sprzętu, który przez długie lata będzie sprawiał Wam wiele radości. Myślę, że nasze  wskazówki przydadzą się również tym, którzy myślą o dokonaniu zakupu stołu/stołów bilardowych w celach komercyjnych, tzn. do swojego klubu, pubu, hotelu, lub ośrodka wypoczynkowego, itd. Ustawienie stołu w  lokalach publicznych podnosi atrakcyjność danego miejsca, zwiększa liczbę odwiedzających, a zatem rentowność przedsięwzięcia ale od warunkiem że dokonamy właściwego wyboru.

Dziś klienci są dosyć wybredni i nie bardzo chcą grać na byle jakim sprzęcie. Więc wybór stołu bilardowego  jest bardzo ważny jeżeli chcemy wygrać z konkurencją i powiększyć liczbę klientów w swoim lokalu.

Życzymy mądrych i przemyślanych decyzji oraz sukcesów.

Zespół East Trade Billiard Company